GABINET FIZJOTERAPII

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zabiegów rehabilitacyjnych. Zabiegi przeprowadzane są w gabinecie rehabilitacyjnym i na sali ćwiczeń. Metody fizjoterapeutyczne i techniki zabiegów dobieramy indywidualnie do potrzeb naszych klientów.

Rehabilitacja jest procesem, dlatego długoterminowe rezultaty można otrzymać jedynie po przyjęciu serii zabiegów połączonych z pracą własną pacjenta.

W zależności od dolegliwości terapia obejmuje różne elementy:

Bóle kręgosłupa 

- Terapia manualna 

- Terapia indywidualna „Zdrowy kręgosłup” 

- Masaż leczniczy kręgosłupa 

Urazy, przeciążenia stawów 

- Terapia indywidualna 

- Terapia manualna 

- Masaż częściowy 

- Ćwiczenia usprawniające 

Stres, bóle napięciowe 

- Masaż relaksacyjny 

- Terapia indywidualna 

Operacje ortopedyczne, problemy neurologiczne 

- Terapia indywidualna 

- Ćwiczenia usprawniające

 

Terapia manualna

Terapia manualna jest gałęzią fizjoterapii, zajmującą się leczeniem dolegliwości układu ruchu za pomocą rąk terapeuty. Terapia poprzedzona jest zawsze dokładnym wywiadem, badaniem zarówno aktywnych ruchów pacjenta, jak i fizjologicznych ruchów biernych oraz badaniem palpacyjnym. Na tej podstawie terapeuta dokonuje analizy funkcjonalnej i dobiera odpowiednie techniki lecznicze. 

Stosujemy tą metodę leczenia przy czynnościowych dysfunkcjach narządu ruchu tj. zablokowanie stawu, zaburzeniach funkcji mięśni i więzadeł oraz nieprawidłowych wzorcach ruchowych. Dla pacjenta oznacza to, iż może zgłosić się do terapeuty jeśli cierpi z powodu zespołu bólowego kręgosłupa szyjnego, piersiowego lub lędźwiowego, dyskopatii lub odczuwa dolegliwości będące wynikiem przeciążenia bądź zaburzenia prawidłowego stereotypu ruchu stawów obwodowych. 

Terapia wpływa na ułożenie elementów stawu, zmniejszenie nadmiernego napięcia tkanki łącznej i odblokowanie nieruchomych stawów np. kręgosłupa, skutkiem czego jest poprawa funkcji i obniżenie bądź ustąpienie dolegliwości bólowych.

Terapia indywidualna „Zdrowy kręgosłup”

Terapia skierowana jest do osób, które od dłuższego czasu borykają się z nawracającymi bólami w obrębie kręgosłupa szyjnego, piersiowego lub lędźwiowego, bólem promieniującym do kończyn oraz drętwieniem, mrowieniem rąk lub nóg pochodzenia odkręgosłupowego. Program usprawniania rozpoczyna się wnikliwym wywiadem i badaniem pacjenta w celu ustalenia przyczyn dolegliwości i wyznaczenie właściwego kierunku działania. Jedno spotkanie obejmuje 15 minut terapii manualnej, 15 minut masażu oraz 30 minut ćwiczeń usprawniających. Pacjent otrzymuje wskazówki dotyczące ochrony kręgosłupa, stabilizacji mięśniowej i unikania przeciążeń i urazów w życiu codziennym .

Terapia indywidualna

Terapia poprzedzona jest wywiadem i dokładnym badaniem pacjenta. Program terapii dobierany jest indywidualnie do przyczyny dolegliwości, obrazu klinicznego schorzenia, możliwości i wieku pacjenta. Fizjoterapeuta stosuje różne techniki relaksacji układu mięśniowo-powięziowego, eliminacji punktów bolesnych, ruchy bierne i czynno-bierne w oparciu o specjalistyczne metody fizjoterapeutyczne. Zabieg stosowany jest przy różnych problemach układu ruchu np. chorobie zwyrodnieniowej, przeciążeniach stawów obwodowych i stawów kręgosłupa, po urazach, w schorzeniach neurologicznych, udarze i po zabiegach chirurgicznych – artroskopii czy endoprotezie. Dzięki terapii uzyskuje się poprawę zakresu ruchu stawu objętego schorzeniem, zmniejszenie dolegliwości bólowych, regulację napięcia mięśni i poprawę wzorca ruchowego.

Ćwiczenia usprawniające

Jedną z gałęzi fizjoterapii jest kinezyterapia, czyli leczenie ruchem. Kinezyterapia dysponuje całym wachlarzem ćwiczeń rozluźniających, wzmacniających, stabilizacyjnych, ćwiczeń propriocepcji i równowagi, które powodują poprawę ogólnego stanu zdrowia i wydolności organizmu. Znajdują swoje zastosowanie przy wadach nabytych lub wrodzonych układu kostno-stawowego takich jak nadmierna lub spłaszczona lordoza lędźwiowa, skolioza, koślawość lub szpotawość kolan, przyparcie boczne rzepki, nieprawidłowe ustawienie stopy, np. płaskostopie, koślawość kości piętowej. Problemy te są często bagatelizowane póki nie wywołują dolegliwości bólowych i nie ograniczają wykonywania codziennych czynności. Warto jest działać profilaktycznie i usprawnić swój organizm przed rozwinięciem się objawów bólowych. Ćwiczenia usprawniające przywracają równowagę mięśniową, wzmacniają stawy, przyspieszają procesy naprawcze, chronią przed wtórnymi zmianami w układzie ruchu i poprawiają ogólną wydolność organizmu.

Masaż leczniczy

Masaż jest najstarszą formą zabiegu fizjoterapeutycznego. Wykonywany ręcznie przy użyciu różnych, odpowiednio dobranych, technik i chwytów, wpływa na skórę, tkankę podskórną, mięśnie i więzadła a także na układ krążenia. Tempo i siła nacisku dobierana jest indywidualnie do stanu i potrzeb pacjenta. Masaż leczniczy poprawia ukrwienie tkanek, a zatem i ich odżywienie i usuwa produkty przemiany materii, normalizuje napięcie mięśni i napięcie układu nerwowego. Zabieg ten pomaga przerwać błędne koło bólu, gdzie ból jest zbyt duży do podjęcia aktywności a brak ruchu powoduje jeszcze zwiększenie dolegliwości.

Masaż leczniczy kręgosłupa

Zabieg ten stosujemy w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych, takich jak rwa kulszowa, dyskopatia, skolioza, bóle przeciążeniowe, bądź profilaktycznie przy długotrwającym statycznym obciążeniu kręgosłupa, takim jak praca siedząca. Masaż kręgosłupa znajduje również zastosowanie w przypadku utrzymującego się wysokiego poziomu stresu, skutkującego bólem karku, ramion bądź napięciowymi bólami głowy.

Masaż częściowy

Masaż obejmuje tylko wybraną część ciała, która jest źródłem dolegliwości. W przypadku choroby zwyrodnieniowej może to być staw i jego okolica, czyli mięśnie zaopatrujące dany staw. Jest to również dobry sposób na utrzymanie zdrowia dla osób pracujących w dużym stresie. Wówczas masaż obejmuje obszar, w którym kumuluje się napięcie – najczęściej jest to okolica karku.

Masaż relaksacyjny

Masaż ten jest zabiegiem zdecydowanie delikatniejszym, do którego terapeuta używa spokojnych, symetrycznych ruchów dłoni. Techniki zabiegu są wykonywane z mniejszą siłą, tak aby uzyskać jak największe uczucie relaksu. Jest to zabieg idealny dla osób o wysokiej pobudliwości bólowej, gdyż jest całkowicie bezbolesny. Zabieg wykonywany jest przy akompaniamencie muzyki relaksacyjnej i przy zmniejszonym oświetleniu. Nie tylko mięśnie ulegają rozluźnieniu ale i układ nerwowy poddaje się wyciszeniu, dając ogólne uczucie relaksu. Zabieg wykonuje się jako całościowy, czyli obejmujący całe ciało lub częściowy, obejmujący np. kończyny górne, obręcz barkową i kark.

 

Jeśli po zapoznaniu się z ofertą trudno jest Państwu podjąć decyzję o wyborze najlepszego zabiegu, zachęcamy do konsultacji telefonicznej.